Program


Ütközések

Ütközések

Ütközések

A Nagyvárad Táncegyüttes előadása.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Saturday, February 11 2017 7:00PM

Az „Ütközések” című előadás a ma emberéről szól. Milyenek vagyunk? Hol kedvesek, máskor gyarlóak, vágyakozunk a szerelem után, s ha elérjük, nem tudunk vele mit kezdeni. Harcolunk egymással és magunkkal, támogatjuk és eltiporjuk egymást, elfogadunk és kitaszítunk, együtt sírunk és nevetünk. Naponta ütközünk, szétválunk, majd újra egymásra találunk. Vékony és veszélyes ez a vonal, hiszen ki tudja valójában, hogy hol húzódik meg a határ a szerelem és a kegyetlenség, a bosszú és a megváltás között! Képek, metszetek rólunk, emberekről.

Előadók:

A Nagyvárad Táncegyüttes tánckara:

Brugós Sándor Csaba, Forgács Zsombor, Forgács-Popp Jácint, Kacsó Bálint, Kerekes Dalma, Rácz Lajos Levente, Schmith Nándor Gyula, Szabó Enikő Ágnes, Szigeti Szidónia, Tímár Tímea, Tőkés Imola

Nagyvárad Táncegyüttes zenekara:

Bartalis Botond, Dallos Levente, Székely Boglárka m.v. , Székely István, Szukits Éva, Veres Lóránt m.v.

Fénytechnikus: Lázár Attila

Hangtechnikus: Jónucz Gabi

Ügyelő: Dombi Norbert

Our offer


The Mexican-born tenor’s singing career began in an unusual way: baritone Arturo Nieto knocked on his door after hearing him sing and suggested he train his voice.

Giuseppe Verdi LA TRAVIATA Opera in two parts, three acts, in Italian, with Hungarian, English, and Italian subtitles

A 60-minute tour starts every day at 13:30, 15:00 and 16:30 in English. To request a tour in other languages (Italian, Spanish, German, French and Hungarian), please get in touch with the OperaTour team. Please note that the auditorium is closed for visits during rehearsals. Guided tours are not available during performances.

Suggestions


A century ago, the world first encountered this remarkable opus, a work that soon became one of the cornerstones of…

A 60-minute tour starts every day at 13:30, 15:00 and 16:30 in English. To request a tour in other languages…

This ballet's plot is inspired by The Corsair, a famous verse written in 1814 by Lord Byron, who towered over…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.